Given VDD = 25V, VP = -3V. When VGS = -3V, IDS = 10mA. Find the operating point of the circuit.

Given VDD = 25V, VP = -3V. When VGS = -3V, IDS = 10mA. Find the operating point of the circuit. Correct Answer -2.345V, 0.469mA

When VGS = VP then IDSS = IDS = 10mA Also, in above circuit, VGS = -IDSRS = – IDSx5k Thus, IDS = IDSS(1-VGS/VP)2 Solving we get, IDS = 0.766mA, 0.469mA Thus we get VGS = -3.83V, -2.345V However, VGS should lie between 0 and VP.

Related Questions

How far is point 'R' from Point 'T'? Statement (I): Point 'R' is 5 metres to the north of point 'M'. Point 'U' is 4 metres to the east of point 'R'. Point 'T' is to the west of point 'R' such that points 'U' 'R' and 'T' form a straight line of  metres. Statement (II): Point 'Z' is metres to the south of point 'T'. Point 'U' is  metres to the east of point 'T'. Point 'M' is  metres to the east of point 'Z'. Point 'R' is  metres to the north of point 'M'. Point 'R' lies on the line formed by joining points 'T' and 'U'.