Consider the following circuit, where the transistors are similar Si transistors. Given I1 = 2mA, I2 = 1μA, Vcc = 12 V, find R1 and R2.
Consider the following circuit, where the transistors are similar Si transistors. Given I1 = 2mA, I2 = 1μA, Vcc = 12 V, find R1 and R2. Correct Answer R1 = 18kΩ, R2 = 5.6kΩ
R2 = (Vcc – VBE)/I1 = (12 – 0.7)/2m = 5.65 kΩ – Using KVL Also, I2*R1 = VT ln(I1/I2) = 0.026 * ln(2) Thus, R1 = 0.026*ln(2)/1μ = 18 kΩ.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025



