Determine net calorific value of a volatile liquid fuel, having following results after using Boy’s calorimeter: Volume of the liquid fuel burnt = 0.152 m3, weight of the water used for cooling = 48.5 kg, Weight of the steam condensed = 91 gm, Temperature of inlet water = 35.2 0C and Temperature of outlet water = 42.6 0C?

Determine net calorific value of a volatile liquid fuel, having following results after using Boy’s calorimeter: Volume of the liquid fuel burnt = 0.152 m3, weight of the water used for cooling = 48.5 kg, Weight of the steam condensed = 91 gm, Temperature of inlet water = 35.2 0C and Temperature of outlet water = 42.6 0C? Correct Answer 2013.348 Kcal/m3

By using relation GCV = w(t2 – t1)/ V, We get GCV = 2361.184 Kcal/m3 NCV = GCV – (m/V)×587 NCV = 2013.348 Kcal/m3.

Related Questions