A three phase 50 Hz transmission line has flat horizontal spacing with 3.5 m between adjacent conductors. The conductors are No. 2/0 hard drawn copper (outside diameter = 1.05cm). The voltage f the line is 110 kV. The line charging current per conductor of the line is _____________
A three phase 50 Hz transmission line has flat horizontal spacing with 3.5 m between adjacent conductors. The conductors are No. 2/0 hard drawn copper (outside diameter = 1.05cm). The voltage f the line is 110 kV. The line charging current per conductor of the line is _____________ Correct Answer 0.085 A/km
Cn = 0.00826 μF/km Xn = 1/ωCn Xn = 1/(100π* .284 *10-6) Xn = 0.384 x 106 Ω/km to neutral Charging current = Vn/Xn Charging current = (110/√3)*1000/(0.384 *106) Charging current = 0.17 A/km Charging current per conductor = I/2 Charging current per conductor = 0.17/2 Charging current per conductor = 0.085 A/km.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025