For a Class B amplifier, the utilized load power is 300W and the Dc power is 500W, find efficiency.
For a Class B amplifier, the utilized load power is 300W and the Dc power is 500W, find efficiency. Correct Answer 60%
Efficiency=ac power/dc power Efficiency=300/500 = 3/5 = 0.6.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025