Calculate the overall voltage gain Gv of a common source amplifier for which gm = 2mA/V, RD = 10 kΩ, R0 = 10 kΩ and RG = 10 MΩ. The amplifier is fed from a signal source of Thevenin resistance of 0.5MΩ and the amplifier is coupled with a load of 10 kΩ.

Calculate the overall voltage gain Gv of a common source amplifier for which gm = 2mA/V, RD = 10 kΩ, R0 = 10 kΩ and RG = 10 MΩ. The amplifier is fed from a signal source of Thevenin resistance of 0.5MΩ and the amplifier is coupled with a load of 10 kΩ. Correct Answer -11.2 V/V

n:

Related Questions

Electronics mcq question image
Assuming an ideal voltage source, Thevenin's resistance and Thevenin's voltage respectively for the above circuit are