A discrete MOSFET common source amplifier has Rin = 2 MΩ, gmm = 4mA/V, ro = 100 kΩ, RD = 10 kΩ, Cgs = 2pF and Cgd = 0.5pF. The amplifier is fed from a voltage source with an internal resistance of 500 kΩ and Is connected to the a load of 10 kΩ. The value of the overall mixed gain AM is?
A discrete MOSFET common source amplifier has Rin = 2 MΩ, gmm = 4mA/V, ro = 100 kΩ, RD = 10 kΩ, Cgs = 2pF and Cgd = 0.5pF. The amplifier is fed from a voltage source with an internal resistance of 500 kΩ and Is connected to the a load of 10 kΩ. The value of the overall mixed gain AM is? Correct Answer -15.2 V/V
n:
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025