What is the value of voltage gain in decibels if Voutput = 20V and Vinput = 15V?
What is the value of voltage gain in decibels if Voutput = 20V and Vinput = 15V? Correct Answer 2.48dB
The voltage gain in terms of decibels is expressed as 20 × log (Voutput / Vinput) . Given, Voutput = 20V and Vinput = 15V. Voltage gain = 20 × log (Voutput / Vinput) = 20 × log (1.33) = 20 × 0.1239 = 2.48dB.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025