A p-channel Ge JFET has max-half channel width 5µm and channel conductivity of 2/Ωcm, if Er = 2000cm2/Vsec, What is the value of pinch off voltage?
A p-channel Ge JFET has max-half channel width 5µm and channel conductivity of 2/Ωcm, if Er = 2000cm2/Vsec, What is the value of pinch off voltage? Correct Answer 88.21V
Vp=qNA a2/2E = (5×10-4) (5×10-4)×2/(2×16×8.854×2000×10-14) = 88.21V.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025