A small signal source V(t)=Acos20t+Bsin10000t, is applied to a transistor amplifier as shown. The transistor has β=150 and hie=3KΩ. What will be the VO?
A small signal source V(t)=Acos20t+Bsin10000t, is applied to a transistor amplifier as shown. The transistor has β=150 and hie=3KΩ. What will be the VO? Correct Answer -150Bsin10000t
AV=-hfe RLI/hie=3*150/3=-150. So, VO=-150V(t) But cos20t has low frequency so capacitors are open circuited. Only, the sine component is allowed. So, Vo =-150Bsin10000t.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025