A transistor has hfe=100, hie=2kΩ, hoe=0.005mmhos, hre=0. Find the output impedance if the lad resistance is 5kΩ.
A transistor has hfe=100, hie=2kΩ, hoe=0.005mmhos, hre=0. Find the output impedance if the lad resistance is 5kΩ. Correct Answer 4kΩ
RO=I/hoe=1/0.005m =20kΩ.ROI= RO || RLI=20||5 =4kΩ.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025