Consider the circuit shown below. R1=5kΩ, R2=5kΩ, R3=5kΩ, R4=10kΩ, R5=20kΩ, C1=10μF. Calculate the total charging time and discharging time.
Consider the circuit shown below. R1=5kΩ, R2=5kΩ, R3=5kΩ, R4=10kΩ, R5=20kΩ, C1=10μF. Calculate the total charging time and discharging time. Correct Answer The charging time = 0.3 seconds, the discharging time is 0.2 seconds
Discharge time = R5.C1 = 20x10x10-3 = 0.2 seconds Charging time = (R4+R5)C1 = 30x10x10-3 = 0.3 seconds.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025


