The switch is at position shown in the figure initially and steady state is from t=0 to t=to. The switch suddenly is thrown to the other position. The current flowing through the 10K resistor from t=0 is?

The switch is at position shown in the figure initially and steady state is from t=0 to t=to. The switch suddenly is thrown to the other position. The current flowing through the 10K resistor from t=0 is? Correct Answer -2mA

Initially, the diode is in forward bias. When suddenly switched to reverse bias, upto a storage time limit, it conducts during storage time period. We know that, current I=V/R=-20/10K=-2mA.

Related Questions