A speech signal occupying the bandwidth of 300 Hz to 3 kHz is converted into PCM format for use in digital communication. If the sampling frequency is8 kHz and each sample is quantized into 256 levels, then the output bit the rate will be

A speech signal occupying the bandwidth of 300 Hz to 3 kHz is converted into PCM format for use in digital communication. If the sampling frequency is8 kHz and each sample is quantized into 256 levels, then the output bit the rate will be Correct Answer 64 kb/s

fs = 8 kHz, 2n = 256 or n = 8. Bit Rate = 8 x 8k = 64 kb/s.

Related Questions

A signal is sampled at 8 kHz and is quantized using 8-bit uniform quantizer. Assuming SNRq for a sinusoidal signal, the correct statement for PCM signal with a bit rate of R is