Check whether we get approximately 80% saturation if the total pressure and the partial pressure of the gas mixture is 760 mmHg and 260 mmHg. Also, the vapour pressure is 300 mmHg.

Check whether we get approximately 80% saturation if the total pressure and the partial pressure of the gas mixture is 760 mmHg and 260 mmHg. Also, the vapour pressure is 300 mmHg. Correct Answer True

Percentage saturation is the ratio of absolute molal humidity to the saturated molal humidity. Absolute molal humidity= 260/(760-260. =0.52. Saturated molal humidity= 300/(760-300 =0.652. %saturation= 0.52/0.652= 79.8(Approximately 80.

Related Questions