A coil has a resistance of 4 ohms and an inductance of 2H. It is connected to a 20V dc supply. Calculate the value of voltage 1s after the switch is closed.

A coil has a resistance of 4 ohms and an inductance of 2H. It is connected to a 20V dc supply. Calculate the value of voltage 1s after the switch is closed. Correct Answer 2.7V

V=V0e-Rt/L V=20e-2=2.7V.

Related Questions

A diode circuit is so arranged that when the switch is open it’s KVL gives Ri+ 1/C ∫i dt = 0 When the switch is closed, Ri+ 1/C ∫i dt = Vs Vs is the dc supply voltage. The diode is so connected that it is forward biased when switch is closed The circuit is mostly likely be a