In an electromagnetic wave, the electric field of amplitude 6.2 V/m oscillates with a frequency of 2.4 X 1010 Hz. The Energy density of the wave is __________
In an electromagnetic wave, the electric field of amplitude 6.2 V/m oscillates with a frequency of 2.4 X 1010 Hz. The Energy density of the wave is __________ Correct Answer 3.4 X 10-10J/m3
From Maxwell’s equation, we know, Energy density = εE2 Here, Emax = 6.2 V/m and ε = 8.85 X 10-12 C2/Nm2 Therefore, Energy Density = 8.85 X 10-12 X 6.2 X 6.2 = 3.4 X 10-10J/m3.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025




