A polarized light of Intensity 35 Wm2 is incident on the analyzer at a certain angle. If the transmitted beam has an Intensity of 30 Wm2, the angle made with the vertical is __________
A polarized light of Intensity 35 Wm2 is incident on the analyzer at a certain angle. If the transmitted beam has an Intensity of 30 Wm2, the angle made with the vertical is __________ Correct Answer 34°
Here, Io = 35 Wm-2, I = 30 Wm-2 Using Malus law, I = Iocos2θ 30 = 35 X cos2 θ cos2 θ = 0.85 cos θ = 0.921 θ = 23°.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025