A polarized light of Intensity 40 Wm2 is incident on the analyzer at a certain angle. If the transmitted beam has an Intensity of 20 Wm2, the angle made with the vertical is _____________
A polarized light of Intensity 40 Wm2 is incident on the analyzer at a certain angle. If the transmitted beam has an Intensity of 20 Wm2, the angle made with the vertical is _____________ Correct Answer 45°
Here, Io = 40 Wm-2, I = 20 Wm-2 Using Malus law, I = Iocos2θ 20 = 40 X cos2θ cos2θ = 1⁄2 θ = 45°.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025