A whistle giving out 450Hz approaches a stationary observer at a speed of 33m/s. The frequency heard by the observer in Hz is (speed of sound = 330m/s).
A whistle giving out 450Hz approaches a stationary observer at a speed of 33m/s. The frequency heard by the observer in Hz is (speed of sound = 330m/s). Correct Answer 500
v‘=v/(v-vs)×v v‘=330/(330-33)×450=500Hz.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025