A source moves towards a stationary observer with a speed of 10m/s. If the frequency of the source is 10Hz what will be the wavelength of sound heard by the observer? Speed of sound = 330m/s.
A source moves towards a stationary observer with a speed of 10m/s. If the frequency of the source is 10Hz what will be the wavelength of sound heard by the observer? Speed of sound = 330m/s. Correct Answer 32m
Apparent frequency F = f(330+v0)/(330+v8) = 10(330)/(330-10) = 10.31Hz. Wavelength = 330/F = 330/10.31 = 32.007m = 32m.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025