A boat having a length of 3m and breadth 2m is floating on a lake. The boat sinks by one cm when a man gets on it. What is the mass of the man?

A boat having a length of 3m and breadth 2m is floating on a lake. The boat sinks by one cm when a man gets on it. What is the mass of the man? Correct Answer 60kg

Fraction of volume above water surface = 1 – 0.90 = 0.10 Weight of man = Weight of water displaced by boat when the man gets in m×9.8=(3×2×0.01)×103×9.8 Hence, m = 60kg.

Related Questions