The distance between the centres of carbon and oxygen in the carbon monoxide molecules is 1.13 x 10-10 m. The distance of the centre of mass of the molecule relative to the oxygen atom is _____

The distance between the centres of carbon and oxygen in the carbon monoxide molecules is 1.13 x 10-10 m. The distance of the centre of mass of the molecule relative to the oxygen atom is _____ Correct Answer 0.48 x 10-10 m

The location of the centre of mass from an object in a two-object system is inversely proportional to the mass of the object. The atomic mass of oxygen = 16 The atomic mass of carbon = 12 Total atomic mass = 16 + 12 = 28 The location of centre of mass relative to oxygen atom = (1.13 x 10-10) x 12 / 28 = 0.48 x 10-10 m.

Related Questions

Which of the following statements are true about Oxygen and Carbon molecules? Statement 1: Oxygen molecule (O2) is diamagnetic in nature. Statement 2: Carbon molecule (C2) is diamagnetic in nature.