Estimate the diffusion coefficient of carbon monoxide through air in which the mole fractions of each constituents are O 2 = 0.18 N 2 = 0.72 CO = 0.10 The gas mixture is at 300 K and 2 atmosphere total pressure. The diffusivity values are D CO = 18.5 * 10 -6 m2/s at 273 K, 1 atm D CN = 19.2 * 10 -6 m2/s at 288 K, 1 atm The subscripts C is carbon monoxide, O is oxygen and N is nitrogen
Estimate the diffusion coefficient of carbon monoxide through air in which the mole fractions of each constituents are O 2 = 0.18 N 2 = 0.72 CO = 0.10 The gas mixture is at 300 K and 2 atmosphere total pressure. The diffusivity values are D CO = 18.5 * 10 -6 m2/s at 273 K, 1 atm D CN = 19.2 * 10 -6 m2/s at 288 K, 1 atm The subscripts C is carbon monoxide, O is oxygen and N is nitrogen Correct Answer 10.29 * 10 -6 m2/s
(T 1/T 2) 3/2 (p 2/p 1) = D 1/D 2.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025