A 200 kg wagon climbs up a hill of slope 30-degrees in 1 minute at a speed of 36 km/h. How much power is delivered by the engine if the frictional force is 25% of the weight of the car? (Assume g = 10m/s2)
A 200 kg wagon climbs up a hill of slope 30-degrees in 1 minute at a speed of 36 km/h. How much power is delivered by the engine if the frictional force is 25% of the weight of the car? (Assume g = 10m/s2) Correct Answer 25 kW
Weight of car = m x g = 200 x 10 = 2,000 N Frictional force = (25/100) x (2,000) = 500 N Total force (F) = 2000 + 500 = 2,500 N Velocity (v) = 36 km/h = 36 x (1000/3600) = 10 m/s P = F x v = 2500 x 10 = 25 kW.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025