The stopping potential in an experiment on the photoelectric effect is 1.5 V. What is the maximum kinetic energy of the photoelectrons emitted?
The stopping potential in an experiment on the photoelectric effect is 1.5 V. What is the maximum kinetic energy of the photoelectrons emitted? Correct Answer 1.5 eV
Kmax = eV0 Kmax = 1.6 × 10-19 C × 1.5 V Kmax = 24 × 10-19 J It can also be converted into units of electron volts that will be: Kmax = 1.5 eV
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025