When the energy of the incident radiation is increased by 20%, the kinetic energy of the photoelectrons emitted from a metal surface increased from 0.5 eV to 0.8 eV. The work function of the metal is:

When the energy of the incident radiation is increased by 20%, the kinetic energy of the photoelectrons emitted from a metal surface increased from 0.5 eV to 0.8 eV. The work function of the metal is: Correct Answer 1.0 eV

CONCEPT:

  • When light shines on a metal, electrons can be ejected from the surface of the metal in a phenomenon known as the photoelectric effect.
  • Threshold frequency: The minimum frequency required to emit an electron from the metal surface is called Threshold frequency.
    • It is denoted by ν0.
    • The kinetic energy of the photoelectrons was proportional to the light frequency.
  • The total energy of the incoming photon Ephoton, must be equal to the kinetic energy of the ejected electron, KEelectron, plus the energy required to eject the electron from a particular metal is also called Metal's work function, It is represented by the symbol ϕ (in units of J)

Ephoton = KEelectron + ϕ 

Ephoton = hv = KEelectron + ϕ 

  • Rearranging this equation in terms of the electrons kinetic energy, we get:

KEelectron = hv - ϕ 

EXPLANATION:

  • For photoelectric equation,

(KE)min = hv - ϕo

  • For the first condition,

0.5 = E - ϕo ----------(i)

  • For the second condition,

0.8 = 1.2 E -ϕo --------(ii)

  • from equations (i) and (ii)

0.5 = E - ϕo and 

0.8 = 1.2 E - ϕo

-0.3 = -0.2E

E =(0.3)/(0.2) = 1.5 eV

  • From expression (i)

0.5 = 1.5 - ϕo

=> ϕo = 0.5 - 0.5

 = 1 eV

option 1 is answer.

Related Questions

What is the maximum kinetic energy of electrons emitted form a surface of work function 3.2  eV when incident radiation of wavelength 300 nm falls on it.