Photons with energy 5 eV are incident on a cathode C in a photoelectric cell. The maximum energy of emitted photoelectrons is 2 eV. When photons of energy 6 eV are incident on C, no photoelectrons will reach the anode A, if the stopping potential of A relative to C is
Photons with energy 5 eV are incident on a cathode C in a photoelectric cell. The maximum energy of emitted photoelectrons is 2 eV. When photons of energy 6 eV are incident on C, no photoelectrons will reach the anode A, if the stopping potential of A relative to C is Correct Answer -3 V
Concept:
According to Einstein’s photoelectric equation maximum kinetic energy of photoelectrons,
Incident energy = work function + K.E
KEmax = Ev – ϕ
Calculation:
Case 1: When 5eV is incident
5eV = W + 2eV
W = 3eV
Case 2: When 6eV is incident
6 = 3 + K.E
K.E = 3 eV
To stop the electron, negative potential is required with magnitude of the voltage as (3V)
Hence stopping potential = -3V
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025