A jet of water issues from a nozzle with a velocity of 10 m/s and it impinges normally on a fixed flat plate. The cross sectional area of the jet is 0.02 m2 and the density of water is 1000 kg/m3 . What is the force developed on the plate?
A jet of water issues from a nozzle with a velocity of 10 m/s and it impinges normally on a fixed flat plate. The cross sectional area of the jet is 0.02 m2 and the density of water is 1000 kg/m3 . What is the force developed on the plate? Correct Answer 2000 N
Concept:
Force Exerted by Jet on Moving Flat Plate Normal to Jet:
Force on the plate due to impact, F = ρa(v - u)2
where, ρ = density, a = Area of jet
v = velocity of jet, u = Plate velocity
Calculation:
Given:
Area of jet (a) = 0.02 m2
v = 10 m/s, u = 0 m/s, ρ = 1000 kg/m3
∴ Force on the plate due to impact
F = ρa(v - u)2
F = 1000 × 0.02 × (10 - 0)2 = 2000 N
[ alt="F1 Ram 23-06-21 Savita D2" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/21/06/F1_Ram_23-06-21_Savita_D2.png" style="width: 262px; height: 92px;">