A flight travels from Pune to Delhi. Distance between Pune to Delhi is 1200 km. Flight was slow down due to bad weather. Average speed of the trip was reduced by 200 km/hr and time of flight increased by 60 minutes. What is the duration of flight?
A flight travels from Pune to Delhi. Distance between Pune to Delhi is 1200 km. Flight was slow down due to bad weather. Average speed of the trip was reduced by 200 km/hr and time of flight increased by 60 minutes. What is the duration of flight? Correct Answer 3 hours
GIVEN :
Total distance = 1200 km
ASSUMPTION :
Let the actual speed of the flight be x km/hr.
CALCULATION :
ATQ,
1200/(x - 200) – 1200/x = 1
⇒ 1200x – 1200x + 240000 = x2 – 200x
⇒ x2 – 200x – 240000 = 0
⇒ x2 – 600x + 400x – 240000 = 0
⇒ (x – 600)(x + 400) = 0
⇒ x = -400, 600
We take the positive value of x. So actual speed of flight = 600 km/hr
Speed after slow down = 600 – 200 = 400 km/hr
Time taken by flight = 1200/400 = 3 hours
Duration of flight is 3 hours.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025