Due to bad weather, a flight was slowed down and as a result, its average speed of the trip was reduced by 400 km/hr and the time of flight increased by 3 hours. What is the actual duration of the flight if the flight covers a distance of 2400 km?
Due to bad weather, a flight was slowed down and as a result, its average speed of the trip was reduced by 400 km/hr and the time of flight increased by 3 hours. What is the actual duration of the flight if the flight covers a distance of 2400 km? Correct Answer 3 hours
Short trick:
Let the initial speed be x km/hr.
Using formula, d = xy/(x – y) × Δt
2400 = x(x – 400)/400 × 3
x(x – 400) = 800 × 400
⇒ x = 800
∴ Actual duration = 2400/800 = 3 hr
Detailed solution:
Let the duration of the flight is y hours
Now,
⇒ Speed of the flight = 2400/y
⇒ Speed of the flight after bad weather = 2400/(y + 3)
We know, the speed reduced by 400 km/h due to bad weather,
⇒ (2400/y) – {2400/(y + 3)} = 400
⇒ (6/y) – {6/(y + 3)} = 1
⇒ y2 + 3y – 18 = 0
⇒ y = -6, 3
As. time cannot be negative so -6 not a valid value.
⇒ y = 3
∴ Duration of the flight is 3 hours