A bullet, of mass 20 g, is horizontally fired with a velocity 150 ms-1 from a pistol of mass 2.5 kg. What is the recoil velocity of the pistol?
A bullet, of mass 20 g, is horizontally fired with a velocity 150 ms-1 from a pistol of mass 2.5 kg. What is the recoil velocity of the pistol? Correct Answer -1.2 ms<sup>-1</sup>
The Correct Answer is Option 3 i.e -1.2 ms-1.
- Mass of bullet, M = 20g = 0.02 kg
- Mass of pistol, m = 2.5 kg
- Initial velocity of the bullet (u1) and pistol (u2) = 0
- Final velocity of the bullet, v1 = 150 ms-1.
- Let V be the recoil velocity of the pistol.
- The total momentum of the pistol and bullet before the fire is zero. (Since both are at rest i.e u1 and u2 is zero)
- The total momentum of the pistol and bullet after it is fired is
- = (0.02 x 150 ) + (2.5 x V) = (3 + 2.5V) kg ms-1.
- Total momentum after the fire = Total momentum before the fire
- 3 + 2.5V = 0
- V = -1.2 m/s
- Therefore, the recoil velocity of the pistol is -1.2 ms-1.
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025