A bullet of 40 gm is fired horizontally with a velocity of 160 ms–1 from a pistol weighing 2 kg. What is the rebound velocity of the pistol?

A bullet of 40 gm is fired horizontally with a velocity of 160 ms–1 from a pistol weighing 2 kg. What is the rebound velocity of the pistol? Correct Answer <span style="">–</span>3.2 ms<sup><span style=" ">–1</span></sup>

The correct answer is –3.2 ms–1.

Key Points

  • Given, 
    • Mass of bullet, m1 = 40g (= 0.04 kg)
    • Mass of pistol, m2 = 2 kg
    • The initial velocity of the bullet (u1) and pistol (u2) = 0
    • Final velocity of the bullet, v1 = +160m s-1
    • Let, v2 be the recoil velocity of the pistol.
    • The total momentum of the pistol and bullet is zero before the fire because both are at rest.
    • The total momentum of the pistol and bullet after it is fired is

                     = (0.0 kg 4x 160 m s-1) + (2 kg x v2 m s-1)

                     = (6.4 + 2v2) kg m s-1

  • Total momentum after the fire = Total momentum before the fire
  •  6.4 + 2v2 = 0
  • →v2 = 3.2 m/s  
  • Thus, the recoil velocity of the pistol is 3.2 m/s.

Related Questions

Statement I When a gun is fired, i.e. it placing pushes back with much less velocity than the velocity of the bullet.
Statement II Velocity of the recoiling gun is less because the gun is much heavier than bullet.
According to the Principle of conservation of momentum when the gun is fired, momentum of gun and bullet system remains constant.