Mr. Mukesh is a trader having products A and B. A contains 40% iron and 60% zinc, and product B contains 35% iron, 40% zinc and 25% bronze. If products A and B are mixed in the ratio 1 : 4, then what percentage of iron and zinc will be present in the newly made product respectively?

Mr. Mukesh is a trader having products A and B. A contains 40% iron and 60% zinc, and product B contains 35% iron, 40% zinc and 25% bronze. If products A and B are mixed in the ratio 1 : 4, then what percentage of iron and zinc will be present in the newly made product respectively? Correct Answer 36% and 44%

Given:

Product A contains 40% iron and 60% zinc.

Product B contains 35% iron, 40% zinc, and 25% bronze.

The ratio of products A and B are in the new product is 1 ∶ 4.

Calculation:

Let the weight of products A and B be 100 kg and 400 kg.

According to the question given,

Product A contains 40% iron and 60% zinc.

The weight of iron in product A = 40% of 100 kg = 40 kg

The weight of zinc in product A = 60% of 100 kg = 60 kg

The weight of bronze in product A = 0 kg

Again, it is given that product B contains 35% iron, 40% zinc and 25% copper.

The weight of iron in product B = 35% of 400 kg = 140 kg

The weight of zinc in product B = 40% of 400 kg = 160 kg

The weight of bronze in product B = 25% of 400 kg = 100 kg

We can say that the total weight of iron in product A and B = 40 + 140 = 180 kg

The total weight of zinc in product A and B = 60 + 160 = 220 kg

The total weight of bronze in product A and B = 0 + 100 = 100 kg

The percentage of iron in new product = (180/500) × 100 = 36%

The percentage of zinc in new product = (220/500) × 100 = 44%

∴ option (1) is the correct answer.

Related Questions