In an alloy 83% is copper and remaining percentage is zinc and in another alloy 87% is copper and remaining percentage is zinc. The two alloys is mixed so that the new mixture must have 14% zinc . Find the ratio in which two alloy should be mixed to form the new mixture ?

In an alloy 83% is copper and remaining percentage is zinc and in another alloy 87% is copper and remaining percentage is zinc. The two alloys is mixed so that the new mixture must have 14% zinc . Find the ratio in which two alloy should be mixed to form the new mixture ? Correct Answer 1 : 3

Given:

In first alloy, percentage of copper = 83%

In second alloy, percentage of copper = 87%

Concept used:

We will be using the concept of alligation.

Calculation:

⇒ Copper in the new alloy = 100 – 14 = 86%

Using allegation method,

[ alt="Captureaojeahn" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/19/04/Captureaojeahn.PNG" style="width: 354px; height: 195px;">

⇒ 1 ∶ 3 is the ratio in which the two mixture must mixed so that the new mixture has 86% copper.

Related Questions