From 10 liters of solution 2 liters of water evaporated. The remaining solution was found to have 6% salt. What was the percentage of salt in the original solution?
From 10 liters of solution 2 liters of water evaporated. The remaining solution was found to have 6% salt. What was the percentage of salt in the original solution? Correct Answer 4.8%
Given:
Total amount of solution = 10 litres
Concentration of salt = 6%
Amount of water evaporated = 2 litres
Formula used:
Solution = solute + solvent
% of solute = (solute/solution) × 100
Calculation:
Remaining amount of solution = (10 – 2) litres
⇒ 8 litres
Amount of salt = (6/100) × 8
⇒ 48/100
⇒ 0.48 litres
Required percentage =Amount of salt/Total amount of solution × 100
⇒ 0.48/10 × 100
⇒ 4.8%
∴ The required percentage is 4.8%
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025