A glass was filled with 10 liters of water and 0.01 liter of water evaporated every day during a 20-day period . What percent of the original amount of water evaporated during the period ?

A glass was filled with 10 liters of water and 0.01 liter of water evaporated every day during a 20-day period . What percent of the original amount of water evaporated during the period ? Correct Answer 2%

Total water evaporated = 0.01×20 = 0.2 liter Percentage of evaporated water = 0.2 / 10 × 100% = 2%

Related Questions