A milkman purchases the milk at Tk. x per liter and sells it at Tk. 2x per liter still he mixes 2 liters water with every 6 liters of pure milk. what is the profit percentage?

A milkman purchases the milk at Tk. x per liter and sells it at Tk. 2x per liter still he mixes 2 liters water with every 6 liters of pure milk. what is the profit percentage? Correct Answer 166/66%

Let, He purchases 6liters milk. So, cost of 6 liters = 6x tk. After mixing 2 liters waters, he sells , (6 + 2) = 8 liters Now, selling price of 8 liters = 8 × 2x = 16x tk. Profit = 16x – 6x = 10x tk. Profit percentage = (10x/6x) × 100 = 166.66% (Ans)  

Related Questions

Each question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given in the statement is sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of Mathematics to choose the best possible answer. What is the profit percentage of a milkman? I. The milkman sells the milk at twice the Cost price of pure milk. II. He mixes 2 liters water with every 6 liters of pure milk.