In an open U-tube containing mercury, kerosene of specific gravity 0.8 is poured into one of its limbs so that the length of column of kerosene is about 40 cm. The level of mercury column in that limb is lowered approximately by how much?
In an open U-tube containing mercury, kerosene of specific gravity 0.8 is poured into one of its limbs so that the length of column of kerosene is about 40 cm. The level of mercury column in that limb is lowered approximately by how much? Correct Answer 1.2 cm
Explanation:
Given:
ρ1 = Specific gravity of mercury = 13.6, ρ2 =Specific gravity of kerosene = 0.8, h= 40 cm
[ alt="F2 Savita Engineering 15-7-22 D1" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/22/07/F2_Savita_Engineering_15-7-22_D1.png" style="width: 200px; height: 140px;">
In the diagram, the dotted line shows the level of mercury before the kerosene is poured.
After pouring kerosene, the level of mercury in the manometer is down by h1 and the level of mercury is up by h1 on the right side, as shown in figure
ρ1 = 13.6, ρ2 = 0.8, h= 40 cm
Writing the pressure equation for the above diagram, we get
40 × G for kerosene = 2 × h1 × G for mercury
40 × 0.8 = 2 × h1 × 13.6
h1 = 1.17 cm ≈ 1.2 cm