A galvanometer of internal resistance 5 Ω has range 2 amps. In order to convert it into an ammeter of range 10 amps, how much shunt resistance is required?
A galvanometer of internal resistance 5 Ω has range 2 amps. In order to convert it into an ammeter of range 10 amps, how much shunt resistance is required? Correct Answer 1.25 Ω
Concept:
- A galvanometer can be converted into an ammeter by connecting a shunt resistance in parallel to it.
- The shunt resistance should have very low resistance.
- So, the ammeter (the parallel combination of galvanometer and shunt resistance) will have low resistance.
- To convert a galvanometer into an ammeter of current rating ‘I’, a small resistance ‘S’ (shunt resistance) is connected in parallel across the galvanometer.
[ alt="Capture 15" storage.googleapis.com tb-img production capture src="https://storage.googleapis.com/tb-img/production/17/09/Capture%2015.PNG" style="width: 389px; height: 172px;">
Vg = (I - Ig) S = IgRg -- (1)
Where Vg is the voltage across the galvanometer, I is current in the circuit, Ig is the current is galvanometer, Rg is the resistance of galvanometer and S is the resistance of the shunt.
Calculation:
Given, resistance of galvanomter Rg = 5 Ω
IG = 2 A (Current through ammeter)
I = Current required I = 10 A.
Using Equation (1)
(10 A - 2 A) S = 2 A × 5 Ω
⇒ 8 A × S = 10
⇒ S = 1.25 Ω
So the required resistance is 1.25 Ω.