X and Y are two vessels containing 40% and 30% of alcohol concentration respectively. The ratio of the capacities of vessel X and Y is 2 : 3 respectively. When the solutions in vessels X and Y are mixed in another vessel Z and 18 liters of water is added it, then the final ratio of alcohol to water is 1 : 3. Find the initial quantity of alcohol in a vessel X (in liters).
X and Y are two vessels containing 40% and 30% of alcohol concentration respectively. The ratio of the capacities of vessel X and Y is 2 : 3 respectively. When the solutions in vessels X and Y are mixed in another vessel Z and 18 liters of water is added it, then the final ratio of alcohol to water is 1 : 3. Find the initial quantity of alcohol in a vessel X (in liters). Correct Answer 8
GIVEN :
The ratio of the capacities of vessel X and Y is 2 : 3 respectively.
Let the volume of solution in Vessels X and Y be 2x and 3x.
X and Y are two vessels containing 40% and 30% of alcohol concentration.
CONCEPT :
Mixture and Ratio
CALCULATION :
Ratio of alcohol to water in the two vessels is
⇒ : = 1.7x : 3.3x
The solutions in vessels X and Y are mixed in another vessel Z and 18 liters of water is added it,
⇒ Ratio = 1.7x : 3.3x + 18
The final ratio of alcohol to water is 1 : 3,
⇒ 1.7x : 3.3x + 18 = 1 : 3
⇒ x = 10
Initial quantity of alcohol in vessel X = 40% of 2 × 10 = 8 Liters