Figure-out the case from the following in which the rope will break if an animal of mass 30 kg climbs on a rope, which can stand a maximum tension of 560 N. Assume g = 10 m/s2

Figure-out the case from the following in which the rope will break if an animal of mass 30 kg climbs on a rope, which can stand a maximum tension of 560 N. Assume g = 10 m/s2 Correct Answer <span style="">9 m/s</span><span style=" line-height: 0; position: relative; vertical-align: baseline; top: -0.5em; font-size:10.5px;">2</span>

Given:

Mass of animal = 30 kg

Maximum tension that the rope can bear = 560 N

g = 10 m/s2

Concept:

Make Free Body Diagram for the given situation and calculate maximum acceleration using maximum tension in the equation and then compare.

Calculation:

[ alt="F2 Madhuri Engineering 29.06.2022 D2" src="//storage.googleapis.com/tb-img/production/22/06/F2_Madhuri_Engineering_29.06.2022_D2.png" style="width: 209px; height: 177px;">

From FBD of animal,

T - mg = ma

⇒ T = m(g + a)

∵ Tmax = 560 N

⇒ T ≤ 560 N

⇒ m(g + a) ≤ 560 

⇒ a ≤ (560/m) - g

⇒ a ≤ (560/30) - 10

⇒ a ≤ 26/3 or (≈ 8.67)

Hence option 2 is impossible.

Related Questions