A shopkeeper bought 600 pens. He sold 480 of them for the price he paid 600 pens, 100 pens at 10% higher rate than that at which he sold 480 pens, and the rest at the cost price. His profit percentage in the transaction is:

A shopkeeper bought 600 pens. He sold 480 of them for the price he paid 600 pens, 100 pens at 10% higher rate than that at which he sold 480 pens, and the rest at the cost price. His profit percentage in the transaction is: Correct Answer 26.25%

Given:

A shopkeeper sold 480 pens at the cost price of 600 pens.

He sold 100 pens at a 10% higher rate than that at which he sold 480 pens.

Formula used:

Profit% = (S.P. - C.P.)/C.P. × 100

Where, S.P. = Selling price; and C.P. = Cost price

Calculation:

Let, the price of one pen = Rs. 1

The cost of 600 pens = Rs. 600

Also, the selling price of 480 pens = Rs. 600

∴ The selling price of each pen = 600/480 = Rs. 1.25

Also, 1.25 × (110/100) = 1.375

The total price of 100 pens = 1.375 × 100 = Rs. 137.50

He sold remaining pens at the cost price.

The remaining pens = 600 - (480 + 100) = 600 - 580 = 20

The selling price of 20 pens = 20 × 1 = Rs. 20

Total selling price = 600 + 137.50 + 20 = Rs. 757.50

Profit percentage =  × 100 = 157.50/6 = 26.25%

∴ The profit percentage of the shopkeeper in the transaction is 26.25%

Related Questions