Mitali drove for 3 hours at a speed of 40 km/h and for 2 hours at a speed of 50 km/h and for 3 hours at some speed to reach the destination. The average speed of Mitali is given as 50 km/h. Find the speed at which Mitali drove for remaining 3 hours to reach the destination.

Mitali drove for 3 hours at a speed of 40 km/h and for 2 hours at a speed of 50 km/h and for 3 hours at some speed to reach the destination. The average speed of Mitali is given as 50 km/h. Find the speed at which Mitali drove for remaining 3 hours to reach the destination. Correct Answer 60 km/h

Let the speed at which Mitali drove for remaining 3 hours to reach the destination be x km/h.

As we know,

Average speed = Total distance covered/Total time taken

Total distance covered = (40 × 3) + (50 × 2) + (x × 3)

⇒ 120 + 100 + 3x

⇒ (220 + 3x) km

Total time taken = 3 + 2 + 3

⇒ 8 hours

Average speed = (220 + 3x)/8

⇒ 50 = (220 + 3x)/8

⇒ 220 + 3x = 8 × 50

⇒ 220 + 3x = 400

⇒ 3x = 400 – 220

⇒ 3x = 180

⇒ x = 180/3

⇒ x = 60

∴ The speed at which Mitali drove for remaining 3 hours to reach the destination is 60 km/h.

Related Questions