There are two cans, out of which one can contains 30% diesel and the rest is kerosene and the other can contains 20% diesel and the rest is kerosene. Find the difference between the amounts of kerosene that should be mixed from containers to get 35 litres of total mixture so that the ratio of diesel to kerosene is 2 : 5.

There are two cans, out of which one can contains 30% diesel and the rest is kerosene and the other can contains 20% diesel and the rest is kerosene. Find the difference between the amounts of kerosene that should be mixed from containers to get 35 litres of total mixture so that the ratio of diesel to kerosene is 2 : 5. Correct Answer 25 litres

Let the cost of 1 litre kerosene be Rs.100

Kerosene in 1 litre mix in 1st can = 7/10

Cost price of 1 litre kerosene in 1st can = 70

Kerosene in 1 litre mix in 2nd can = 8/10

Cost price of 1 litre kerosene in 2nd can = 80

Kerosene in 1 litre of mixture = 5/7 litres

Mean price of mixture = 500/7

By rule of Alligation,

Ratio of kerosene mixed from containers

 = (500/7 – 70) : (80 – 500/7) = 1 : 6

Total mixture = 35 litres

Required difference in amount = 35 × 6/7 – 35 × 1/7 = 25 litres 

Related Questions