Himanshu sold the bike to Ekram at 10% profit. Further, Ekram sold Saurav at 20% profit. Ekram purchased the bike at Rs. 4400 from Himanshu. Find the profit percentage for Himanshu if he sold the bike to Saurav directly at the same price on which it was sold by Ekram. 

Himanshu sold the bike to Ekram at 10% profit. Further, Ekram sold Saurav at 20% profit. Ekram purchased the bike at Rs. 4400 from Himanshu. Find the profit percentage for Himanshu if he sold the bike to Saurav directly at the same price on which it was sold by Ekram.  Correct Answer 32%

Given:

Cost price of bike for Ekram = Rs. 4400

Formula:

Selling price = (Cost price/100) × (100 + profit%)

Cost price = Selling price × [100/(100 + profit%)

Calculation:

Cost price of the bike for Himanshu = 4400 × (100/110) = Rs. 4000

Cost price of the bike for Saurav = 4400 × (120/100) = Rs. 5280

Difference in the cost price of the bike for Himanshu and Saurav = Rs. 5280 – Rs. 4000 = Rs. 1280

Profit Percentage = (1280/4000) × 100 = 32%

∴ Profit percentage for Himanshu if he sold the bike to Saurav directly is 32%

Alternate solution:

Let the cost price of the bike for Himanshu be 100x

Cost price for Ekram = 100x + 10% of 100x = 110x

Cost price for Saurav = 110x + 20% of 110 = 132x

Profit percentage = 32x/100x = 32%

∴ Profit percentage for Himanshu if he sold the bike to saurav directly is 32%

Related Questions