Sumit spend 15% of his monthly salary on rent, 20% of remaining on tax and 8% of total salary on transport and 25% of remaining on other expenditure remaining amount he saved which is 90000 then find his annual income of sumit.

Sumit spend 15% of his monthly salary on rent, 20% of remaining on tax and 8% of total salary on transport and 25% of remaining on other expenditure remaining amount he saved which is 90000 then find his annual income of sumit. Correct Answer 2400000

Given:

Sumit spent on rent is = 15% of his monthly salary

Sumit spent on tax is = 20% of remaining salary

Sumit spent on transport = 8% of monthly salary

Sumit spent on other expenditure = 25% of remaining

Sumit saving is = 90000

Concept:

A% = A/100

Calculation:

Let be assume sumit total monthly salary is = B

Now,

⇒ (15/100) × B + (20/100) × (85/100) × B + (8/100) × B + (25/100) × 60/100 × B = (55/100) × B

⇒ Then saving will be (45/100) × B = 90000

⇒ B = 2,00,000 this is monthly salary of sumit we have to find his annual salary which is

⇒ 12 × B = 12 × 2,00,000 = 24,00,000

∴ 24,00,000 would be correct answer.

Related Questions