The ratio of number of males and females employees in a company is 5 : 4. If 35% of males increased and 25% of females decrease, what will be the new ratio of males and females in the company?

The ratio of number of males and females employees in a company is 5 : 4. If 35% of males increased and 25% of females decrease, what will be the new ratio of males and females in the company? Correct Answer 9 : 4

Given,

Ratio of number of males and females employees in a company = 5 : 4

Formula:

If a number increase by x%, then

Increased number = Actual number × (100 + x)/100

If a number decrease by x%, then

Decreased number = Actual number × (100 - x)/100

Calculation:

Ratio of number of males and females employees in a company = 5x : 4x

If males increased by 35%, then number of increased males = 5x × (135/100)

If females decreased by 25%, then number of decreased females = 4x × (75/100)

∴ New ratio of males and females = 5x × (135/100) : 4x × (75/100) = 9 : 4

Related Questions