Two stations L and M are 180 km apart from each other. A train leaves from L to M and simultaneously another train leaves from M to L. Both trains meet after 9 hours. If the speed of the first train is 10 km/hr more than the second train, then what is the speed (in km/hr) of the slower train?
Two stations L and M are 180 km apart from each other. A train leaves from L to M and simultaneously another train leaves from M to L. Both trains meet after 9 hours. If the speed of the first train is 10 km/hr more than the second train, then what is the speed (in km/hr) of the slower train? Correct Answer 5
Let the speed of slow train is S km/hr then speed of fast train is (S + 10) km/hr
(Speed of slow train + Speed of fast train) = Distance/Time
⇒ S + S + 10 = 180/9
⇒ 2S + 10 = 20
⇒ 2S = 20 – 10 = 10
∴ S = 10/2 = 5 km/hr
মোঃ আরিফুল ইসলাম
Feb 20, 2025