Two trains are 90 km apart. The faster train has twice the speed of slower train which is travelling at 24 km/hr. If both trains start at the same time towards each other, what will be the position of the faster train when the slower train reached other point? 

Two trains are 90 km apart. The faster train has twice the speed of slower train which is travelling at 24 km/hr. If both trains start at the same time towards each other, what will be the position of the faster train when the slower train reached other point?  Correct Answer At its starting point

Speed of the slower train = 24 km/hr

Speed of the faster train = 24 × 2 = 48 km/hr

Time taken by slower train to travel 90km = 90/24 = 3.75 hours

Distance travelled by faster train in 3.75hours = 48 × 3.75 = 180 km

∴ The faster train would be at its starting point

Related Questions

The question below is followed by two statements I and II. You have to determine whether the data given is sufficient for answering the question. You should use the data and your knowledge of mathematics to choose the best possible answer. Train A departs at 9 : 20 am and train B departs at 10 : 50 am and they travel towards each other. After how much amount of time will the trains meet? I) Train A travels with a speed of 10 kmph and the difference between the speed of two trains is 6 kmph and both the trains are 160 km apart. II) Train B travels at a speed greater than Train A which travels with 10 kmph by 6kmph separated by a distance of 160 km.